آشنایی با گوی اطفا حریق و کاربرد آن در صنعت آتش نشانی

توپ اطفا حریق پیشرفته‌ترین محصول در صنعت آتش نشانی است که در سال های اخیر برای کاهش فاجعه و خسارات جبران ناپذیر ناشی از آتش سوزی استفاده می‌شود. این توپ علاوه بر هزینه ساخت پایین، کاربرد و بازدهی بالایی دارد. توپ اطفا حریق وزن سبکی دارد و به راحتی قابل حمل است بطوریکه کودکان هم به راحتی توانایی حمل آن را دارند. همچنین ساختار ساده و قیمت مناسبی هم دارد. همه این دلایل باعث شده تا این محصول ظرف مدت کوتاهی در صنعت آتش نشانی جای خود را باز کند. 
در این مقاله به موضوع توپ اطفای حریق می‌پردازیم و شما را با نحوه عملکرد آن و اینکه برای خاموش کردن چه آتش هایی کاربرد دارد آشنا می‌کنیم.

گوی اطفاء حریق چیست؟

باید بگوییم گوی اطفا حریق یک خاموش کننده حریق است که کلیه ویژگی های یک خاموش کننده پر قدرت مانند کپسول آتش نشانی دستی را دارد و در پیشگیری از انتشار حریق و اعلام آتش سوزی کاربرد دارد.

نحوه عملکرد گوی اطفاء حریق

نحوه عملکرد این توپ به این شکل است که هنگام وقوع حریق هایی با دمای بالای 70 درجه سانتیگراد خیلی سریع و ظرف مدت زمان 3 الی 5 ثانیه به صورت خودکار عمل کرده و منفجر می‌شود و مواد شیمیایی داخل آن به اطراف پرتاب می‌گردد.  
همچنین هنگام فعال شدن صدای مهیب و بلندی با قدرت 120 دسی بل ایجاد می‌کند که خود آلارم و هشداری برای ساکنان است تا از وقوع آتش سوزی اطلاع پیدا کنند. این توپ توانایی خاموش کردن شعله‌های آتش تا شعاع 5/1 الی 3 متر را دارد و برای خاموش کردن هر نوع آتشی اعم از حریق ناشی از چوب، کاغذ، مایعات قابل اشتعال و … مناسب است.
موارد و موقعیت‌هایی ممکن است پیش بیاید که حجم آتش سوزی به حدی وسیع باشد که کسی نتواند وارد محدوده آتش شود و اقدام به اطفا حریق نماید. در این موارد استفاده از گوی اطفا حریق و پرتاپ آن به محل آتش سوزی می‌تواند باعث کم شدن حجم آتش شود و امکان ورود به منطقه برای انجام اقدامات بیشتر فراهم گردد. 

نصب توپ اطفا حریق

گوی اطفا حریق دارای پایه نگهدارنده است که می‌توان آن را در هر مکانی نصب کرد. حتی می‌توانید پایه نگهدارنده توپ ضد حریق را روی دیوار نصب کنید. جهت افزایش کارایی این محصول بهتر است آن را در فاصله‌ای حدود نیم متر از سطح زمین نصب کنید.

خصوصیات توپ اطفا حریق 

  • جنس آن از پلاستیک ضد آب است و همین مورد باعث می‌شود در اثر رطوبت آسیبی نبیند.
  • وزن آن بسیار پایین و کمتر از یک و نیم کیلوگرم است.
  • داخل این گوی پودر آتشنشانی قرار دارد که پس از انفجار آن در فضایی به اندازه ۹ متر مکعب پخش می‌شود.
  • توپ ضد حریق برای محیط‌های کوچک مانند اتاق‌ها، زیرزمین، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، اتومبیل‌ها، انبارها و تولیدی‌ها و… مناسب است. 
  • عمر مفید توپ حریق چیزی حدود ۵ سال است و طی این مدت به هیچ گونه تعمیر، شارژ و یا حتی بازرسی سالیانه توسط کارشناسان آتش نشانی نیاز ندارد.
  • بهتر است از این توپ ها در سطوح صاف استفاده شود. 
  • گوی اطفا حریق به راحتی قابل نصب و جابجایی است.
  • مواد شیمیایی داخل گوی به دلیل غیر سمی بودن به هیچ وجه برای انسان‌ها، حیوانات و حتی محیط زیست ضرری ندارد.